Abdi İpekçi suikastı sanığı Yalçın Özbey İstanbul’da öldü

1 Şubat 1979’da dönemin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin otomobilinde uğradığı suikastla katledilmesinin kilit isimlerinden Layçın Özbey, tedavi gördüğü İstanbul Anravutköy Devlet Hastanesi’nde öldü.

DHA’nın aktardığına gör uzun süredir kanser tedavisi gören Özbey’in cenazesi bugün Taşoluk Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yalçın Özbey kimdir?

Türkiye, Yalçın Özbey ismini ilk kez Abdi İpekçi suikastı tetikçisi Mehmet Ali Ağca’nın itiraflarıyla duydu.

Ağca, İpekçi’ye 5-6 el ateş ettiğini söyledi ancak olay yerinde 9 adet boş kovan bulunması ‘ikinci bir tetikçi mi var’ sorusunu gündeme getirdi. İddialara göre Abdullah Çatlı, Oral Çelik ile Mehmet Şener suikastı beraber tasarladı, cinayet tetikçi olarak Mehmet Ali Ağca’ya ihale edildi.

Suikast sonrası tutuklanan Ağca cezaevindeyken Abdi İpekçi’yi Yalçın Özbey’in öldürdüğünü öne sürdü.

Suikastın ardından yurtdışına kaçan Özbey 1983 yılında Almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı fakat 2 ay sonra serbest bırakıldı.

Bir süre sonra Abdullah Çatlı’nın da aralarında bulunduğu iddia edilen bir grubun yardımıyla Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırılan Ağca, 13 Mayıs 1981’de Papa 2. Jean Paul’e suikast girişiminde bulundu. İpekçi cinayetinde adı geçen Özbey’in Papa saldırısında da Vatikan’da olduğu öne sürüldü.

Mehmet Ali Ağca 1983 yılında Roma’da verdiği ifadede de, İpekçi’yi öldürenin kendisi değil Yalçın Özbey olduğunu söyledi.

Hakkındaki dava 30 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle ortadan kalkan ve Türkiye’de hiç yargılanmayan Özbey, 2009’da sessizce ülkeye dönmüş ve Malatya’da anne ve babasını ziyaret etmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir