Merkez Bankası’ndan ihracat adımı! Bakan Bolat detayları paylaştı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Uyguladığımız ekonomi politikasının somut çıktılarını almaya devam ediyoruz. Dış ticaret dengesindeki belirgin iyileşme ve döviz rezervlerimizdeki yükseliş ile makroekonomik istikrar güçlenerek devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni bir düzenlemeye giderek normalleşme ve sadeleşme adımlarının bir parçası olarak ihracat bedelleri ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin TCMB’ye döviz satış yükümlülüğü oranını %40’dan %30’a düşürmüştür.

Daha önce reeskont kredilerinin günlük limitlerinin artırılması, sadeleşme süreci kapsamında reeskont kredilerine erişim şartlarının kolaylaştırılması ve reeskont kredilerinde KOBİ payının artırılmasına yönelik alınan tedbirler gibi bu karar da ihracatçılarımızı destekleyecektir. Merkez Bankamıza ihracatçılarımıza olan destekleri için teşekkür ediyor, alınan bu kararın ihracat ailemize hayırlı olmasını diliyorum.

2024 yılında Orta Vadeli Program hedefi olan 267 milyar dolar mal ihracatı ve 110 milyar dolar hizmetler ihracatını başarmak için ihracatçılarımızla birlikte çok çalışmaya devam edeceğiz. Ticaret Bakanlığı olarak rekabetçilik ve pazar çeşitlendirmesi odaklı uygulamış olduğumuz politika ve stratejilerle ihracatımızı artırmaya dönük çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir